Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Kultura tylko pozornie ulotna

23 listopada 2017 r.

 

Starosta nowosądecki Marek Pławiak, w ramach obchodzonego dziś w Starostwie Powiatowym Sądeckiego Dnia Kultury i Sportu, nagrodził wyróżniających się działaczy i animatorów kultury. Towarzyszyli mu wicestarosta Antoni Koszyk, członkek Zarządu Powiatu Marian Ryba i radny Tadeusz Zaremba – wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Dóbr Kultury Rady Powiatu Nowosądeckiego.

- Przyczyniacie się do tego, że o Ziemi Sądeckiej jest głośno nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami - podkreślił Marek Pławiak. - Choć wasza twórczość wydaje się być ulotna, to jednak pozostawia trwały ślad. Kultywujecie też naszą tradycję i kulturę, która sprawia, że Ziemia Sądecka jest piękna i niepowtarzalna. Że ten region właśnie kulturą i szacunkiem do wiary naszych przodków stoi.

W tym roku nagrody starosty otrzymali:

Natalia Izabela Bajorek (gmina Muszyna) - pedagog, choreograf oraz instruktor tańca zespołów dziecięcych i młodzieżowych, które pod jej kierownictwem zdobywają nagrody i wyróżnienia.

Andrzej Górszczyk (gmina Rytro) - kabareciarz, teatrolog, poeta. Krajowy konsultant teatrów i kabaretów wiejskich.

Magdalena Gut (gmina Korzenna) - inicjatorka reaktywacji zespołu "Mali Lipniczanie".

Maria Jaworecka (gmina Korzenna) - kierownik zespołu "Lipniczanie", organizatorka przeglądów młodych talentów i grup kolędniczych.

Daniel Krok (gmina Grybów) - opiekun zabytków na terenie gminy Grybów. W ostatnim czasie wyremontował kapliczkę w Stróżach z 1920 roku.

Stanisław Król (gmina Grybów) - muzyk, kapelmistrz orkiestry dętej w Ptaszkowej. Założyciel i dyrygent chóru mieszanego.

Mieczysław Motyka (gmina Muszyna) - były członek Zespołu Regionalnego "Muszyniacy" oraz założyciel Kapeli Regionalnej. Sołtys Żegiestowa, muzyk i działacz społeczny.

Stanisław Strączek (gmina Łącko) - długoletni kapelmistrz i dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku. Odznaczony licznymi medalami i orderami za zasługi w dziedzinie kultury.

Stanisław Tokarczyk (gmina Nawojowa) - od 25 lat członek Zespołu Regionalnego "Nawojowiany". Wielokrotny laureat konkursów w kategorii śpiewu ludowego i mowy starosty weselnego. Wziął udział w ponad 150 koncertach z zespołem.

Józef Tokarz (gmina Łącko) - twórca ludowy, rzeźbiarz. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Założyciel Klubu Twórców w Jazowsku.

Aneta Wolańska (gmina Łącko) - choreograf, członkini Zespołu Regionalnego "Górale Łąccy" i łąckiego oddziału Związku Podhalan. Grupy regionalne pod jej kierownictwem zdobywają nagrody podczas konkursów i festiwali regionalnych.

Nagrody zbiorowe, w uznaniu szczególnych zasług na rzecz upowszechniania folkloru oraz artystycznych tradycji regionalnych i ludowych otrzymały:

Koło Gospodyń Wiejskich w Ptaszkowej - działa od 60 lat, organizuje kursy gotowania, szycia i rękodzieła. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach, prezentując potrawy kuchni regionalnej.

Centrum Kultury w Korzennej - w ramach CK działa siedem filii terenowych. Imprezy organizowane przez tę placówkę cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców gminy i powiatu. Do największych należą Dożynki i Jarmark Korzeński.

Grupa Teatralna "Zbyszyckie Perełki" - działa przy Powiatowym Ośrodku Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Zbyszycach. Zdobywa nagrody w konkursach i przeglądach.

Zespół Tańca Artystycznego "Miniatury" przy Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju - podczas 30-letniej działalności artystycznej zdobył wiele nagród, popularyzując taniec artystyczny.

Zespół Pieśni i Tańca "Świniarsko" - formacja, działająca przy GOK w Chełmcu z siedzibą w Klęczanach obchodzi 10-lecie działalności artystycznej. Popularyzuje folklor Lachów Sądeckich.

Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich z Łososiny Dolnej - dzięki jego działaniom powstała Izba Pamięci, przedstawiająca historię regionu. Stowarzyszenie isnieje od 2000 r. i skupia 11 kół.

Starosta Marek Pławiak podziękował też Izabeli Bajorek, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie za pomoc w organizacji II edycji Powiatowego Konkursu Kulinarnego "Dzikie Smaki Sądecczyzny".

Dodajmy, że na realizację zadań w zakresie upowszechniania kultury Zarząd Powiatu Nowosądeckiego wyda w tym roku łącznie 735 tys. zł.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...