Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Nawojowiacy świętowali 25-lecie

10 listopada 2018 r.

W tym roku Zespół Regionalny Nawojowiacy obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji starosta nowosądecki Marek Pławiak przyznał wyróżnienia i nagrody finansowe. Wręczył je dzisiaj podczas uroczystej gali.

Koncert odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej. Wzięli w nim udział obecni i byli już członkowie zespołu, rodziny, przyjaciele i sympatycy muzyki regionalnej. Na widowni zasiedli m.in.: przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, starosta nowosądecki Marek Pławiak, wójt gminy Nawojowa Stanisław Kiełbasa oraz Antoni Malczak – dyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu i Małgorzata Kalarus – wicedyrektor sądeckiego Sokoła.

Złote Jabłko Sądeckie od starosty otrzymała Aleksandra Brożek, a Srebrne Jabłko Sądeckie: Beata Zaczek, Sławomir Ciastoń i Tomasz Janus.

- Wręczam Państwu te honorowe odznaczenia z okazji jubileuszu 25-lecia Zespołu Regionalnego Nawojowiacy, w podziękowaniu za wkład w kultywowanie i promocję tradycji lachowskich oraz wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny – mówił starosta Marek Pławiak. – Przyznałem też nagrodę finansową dla Mariana Kulpy, zasłużonego członka zespołu.

Z okazji jubileuszu Zespół otrzymał od starosty nowosądeckiego nagrodę finansową w wysokości 3 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć:

Zespół Regionalny Nawojowiacy działa od 1993 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nawojowej. Prezentuje tradycje regionalne Lachów Sądeckich, których folklor muzyczny oraz bogate zdobnictwo strojów sytuuje wśród najatrakcyjniejszych regionów etnograficznych w Polsce. Postawił od początku na wielopokoleniowy przekaz kultury. Wśród Nawojowiaków jest sporo tzw. nosicieli tradycyjnych wartości kultury, ale też młodzież, która dopiero w zespole poznaje to, co jest powodem dumy starszych. Pomimo stosunkowo krótkiego okresu działalności, zespół był wielokrotnie nagradzany za swoje programy muzyczno-taneczne, a przede wszystkim za widowiska obyczajowe (Ocepiny, Po kolędzie, Obigrowka, Jo se Nawojowiok, Herody, Z turoniem, Trzej Królowie, Jasełka, Muzyka po odpuście w Nawojowej, Na Bronisława w karczmie). Jest laureatem m.in. Brązowej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, Złotych Spinek na Ogólnopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Karnawał Góralski” w Bukowinie Tatrzańskiej, I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Wiejskich Zespołów Artystycznych w Kielcach, Wyróżnienia I stopnia na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Regionalnych im. Michała Kosińskiego w Stalowej Woli, Złotej Maski na Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, nagrody Ministra Kultury na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, dwukrotnie zdobył Srebrne Serce Żywieckie na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Zespół uczestniczył także w uroczystości kanonizacji św. Kingi w Starym Sączu i powitaniu Ojca Św. Jana Pawła II na Ziemi Sądeckiej.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...