Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Sędzia Anna Maria Wesołowska w sądeckim starostwie

15 maja 2018 r.

- Edukacja w zakresie prawa jest formą profilaktyki, która może zapobiegać popełnianiu przestępstw przez dzieci i młodzież - przekonywała dziś w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu znana łódzka sędzia Anna Maria Wesołowska.

Konferencję zorganizowaną przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie otworzył starosta nowosądecki Marek Pławiak. Uczestniczyli w niej także wicestarosta Antoni Koszyk i członek Zarządu Powiatu Marian Ryba.

Prawniczka kojarzona m.in. z popularnym serialem paradokumentalnym spotkała się z pracownikami instytucji zajmujących się problemami dzieci i młodzieży. Na sali byli m.in. psychologowie i pedagodzy szkolni, policjanci i kuratorzy sądowi.

Sędzia Wesołowska wspomniała, że zrozumiała potrzebę edukowania młodzieży w zakresie prawa, gdy wydawała wyroki w sprawach zbrodni popełnionych przez mafię.

- Trudno skazywać dwudziestolatka na dożywocie - opowiadała Anna Maria Wesołowska. - Kłopot w tym, że na sali rozpraw nie mogę już niczego zmienić. Mogę jedynie wydać wyrok. A wiem, że w wielu przypadkach świadomość kary za popełnione czyny mogłaby spowodować, że ktoś nie zszedłby na drogę przestępstwa.

Sędzia przytoczyła wymowny przykład łódzkiego harcerza i wzorowego ucznia, który idąc 8 marca do szkoły uświadomił sobie, że brakuje mu 5 zł, by kupić różę dla dziewczyny. Wepchnął więc do bramy ucznia podstawówki, zagroził pobiciem i zabrał chłopcu gotówkę. Został zatrzymany pod zarzutem dokonania rozboju, za co grozi do 12 lat więzienia.

- Młodemu człowiekowi wydawało się, że pięć złotych to nie pieniądze i może kogoś zastraszyć i mu je zabrać - podkreśliła Anna Maria Wesołowska. - Gdyby miał podstawową wiedzę z zakresu prawa i znał konsekwencję swojego działania pewnie by tego błędu nie popełnił.

Sędzia zachęcała do tworzenia "kącików prawnych" w szkołach i lekcji wychowawczych w sądach.

- Tylko przez moją salę w łódzkim sądzie przewinęło się 17 tysięcy uczniów. A wyjeżdżając do szkół spotkałam się łącznie z 800 tysiącami gimnazjalistów. Wierzę, że zdecydowania większość z nich nigdy nie wejdzie na drogę przestępstwa.

(szel)

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...