Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

10 lat Powiatu Nowosądeckiego

10 listopada 2008 r.

W czwartek 6 listopada bm. z okazji jubileuszu 10. lecia istnienia powiatu odbyła sie uroczysta sesja Rady Powiatu Nowosądeckiego..

Mija dziesięć lat jak na mapie administracyjnej kraju, na poziomie lokalnym pojawił się samorządowy powiat.

W czwartek 6 listopada bm., z okazji jubileuszu, na uroczystą sesję Rady Powiatu Nowosądeckiego, do Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnego „Arka" w Gródku nad Dunajcem, przybyli marszałkowie Marek Nawara i Leszek Zegzda oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzej Sztorc, a także Rudolf Borusiewicz sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich i Andrzej Szkaradek ikona sądeckiej „SOLIDARNOSCI".

Radni i członkowie Zarządu Powiatu wszystkich trzech kadencji, radni gminni, przedstawiciele uczelni wyższych, dyrektorzy biur poselskich, jednostek organizacyjnych starostwa, wielu instytucji i firm współpracujących z powiatem na co dzień, a także podczas licznych wydarzeń i przedsięwzięć realizowanych na rzecz mieszkańców powiatu.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą św. którą w kaplicy Centrum odprawił prałat sądeckiej bazyliki ks. Andrzej Jeż.

Zwracając się do samorządowców, prałat mówił jak ważna i odpowiedzialna jest praca na rzecz innych, ku pożytkowi ogółu. O odpowiedzialności za spuściznę, jaką pozostawili przodkowie w regionie, gdzie wartości chrześcijańskie i kulturowe od wieków były podstawą działania i rozwoju. Podkreślił niezwykłość miejsca i czasów w jakich przyszło rozwijać się powiatowi nowosądeckiemu. Przypomniał postaci Św.Świerada pustelnika z Tropia oraz Św.Kingi Pani Sądeckiej Ziemi - patronki samorządu. Wspomniał o ponadczasowych walorach poszczególnych gmin powiatu i mentalności ludzi je zamieszkujących.

- Różnorodność ta sprawia, że powiat nowosądecki posiada niespotykany potencjał i możliwości, które dobry gospodarz może wykorzystać do wzniosłych przedsięwzięć w imię Boga - mówił prałat Jeż.

Fragmenty Pisma Św. czytali radny Jan Gomółka oraz członek Zarządu Powiatu Józef Zygmunt.

Wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu polskiego rozpoczęła się jubileuszowa sesja Rady Powiatu III kadencji, którą poprowadził przewodniczący Stanisław Wanatowicz, towarzyszyli mu wiceprzewodniczący Jerzy Górka i Jan Dziedzina.

Witając przybyłych przewodniczący przypomniał, pierwszą historyczną sesję, która odbyła się dokładnie dziesięć lat wcześniej, 6 listopada 1998 roku w sali obrad Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu. Sesję tę otworzył radny senior Władysław Kulpa, a sześćdziesięciu wówczas radnych przewodnictwo Rady powierzyło Janowi Dudzie. Sześć dni później Rada Powiatu Nowosądeckiego stanowisko starosty nowosądeckiego powierzyła Janowi Golonce.

Podczas jubileuszowej sesji, starosta dokonał swoistego podsumowania i w krótkiej prezentacji przedstawił najważniejsze osiągnięcia ostatnich dziesięciu lat samorządności na Sądecczyźnie. Jak można się było przekonać lista osiągnięć jest imponująca i obejmuje wszystkie dziedziny życia i działalności mieszkańców powiatu.

- Samorządy działające na rzecz danej społeczności najlepiej wiedzą, co jest dla niej najistotniejsze i jak rozwiązywać lokalne problemy, zasada jawności oraz zasada pomocniczości stały się naczelnymi zasadami funkcjonowania samorządu powiatu nowosądeckiego - mówił starosta. - Dlatego, tak wiele można zmienić, zbudować, przekształcić, zdziałać, bo wiadomo co jest priorytetem - dodał Jan Golonka.

Jak na jubileusz przystało nie zabrakło wyróżnień, podziękowań i odznaczeń. Za szczególne zasługi na rzecz Sądecczyzny i jej mieszkańców, medale „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej" otrzymali marszałek Marek Nawara

oraz Zygmunt Berdychowski były poseł i główny organizator krynickiego FORUM Ekonomicznego.

Odznaczenia wręczyli przewodniczący Rady Stanisław Wanatowicz oraz starosta Jan Golonka.

Jednym ze znaczących sukcesów samorządu szczebla powiatowego i wojewódzkiego było powołanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, która również obchodzi 10. rocznicę istnienia. Z tej to okazji, rektor PWSZ prof. Zbigniew Ślipek uhonorował marszałków Marka Nawarę i Leszka Zegzdę medalami „Zasłużony dla PWSZ".

Istota wspólnych działań, a także wątki wspomnieniowe oraz wiele osobistych dygresji pojawiało się w każdym niemalże wystąpieniu. Wspominano wspólne przedsięwzięcia oraz inwestycje, a przede wszystkim osoby bez, których większość prac nie byłaby wręcz możliwa.

- Większość znaczących przedsięwzięć powstało dzięki szerokiej współpracy i współdziałaniu samorządów powiatu i województwa - mówił marszałek Marek Nawara, który medalami za zasługi dla Województwa Małopolskiego wyróżnił starostę Jana Golonkę oraz Witolda Kozłowskiego sekretarza powiatu i wiceprzewodniczącego Sejmiku. Medal wręczył wraz z Andrzejem Sztorcem przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego

O wspólnych przedsięwzięciach byłych i przyszłych mówiła wiceprezydent Bożena Jawor, składająca życzenia w imieniu zarządu miasta Nowego Sącza, na ręce starosty Jana Golonki, a także wiceprzewodniczący Rady Miasta Stefan Chomoncik.

Do grona składających gratulacje przyłączyli się również przedstawiciele rodzimego rzemiosła Jan First i Sądeckiej Izby Gospodarczej Krzysztof Migacz.

Życzenia dalszych sukcesów i udanych inicjatyw życzył komendant Policji Krzysztof Bodziony oraz starosta limanowski Jan Puchała.

Z gratulacjami pospieszyli wójtowie gmin, a z rak wójta Łącka Franciszka Młynarczyka starosta Golonka otrzymał kapelusz i ciupagę lachowska przy swojskiej nucie zaintonowanej przez dzieci z zespołu regionalnego „Małe Łącko".

Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni otrzymali okolicznościowe upominki

oraz najnowsze wydawnictwo będące podsumowaniem dorobku dziesięciu lat powiatu nowosądeckiego.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...