Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

AGROPROMOCJA 2009

7 września 2009 r.

Po raz dziewiętnasty na Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGROPROMOCJA 2009 w Nawojowej spotkali się wystawcy z kraju i zagranicy...

Można by rzec, że Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGROPROMOCJA, to impreza całkowicie pełnoletnia, na stale wpisująca się w kalendarz najważniejszych wydarzeń jesieni na Sądecczyźnie.

Po raz dziewiętnasty na AGROPROMOCJI 2009 w Nawojowej spotkali się wystawcy z kraju i zagranicy. W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba uczestników i zwiedzających. Zaprezentowało się blisko czterystu wystawców, a przez dwa dni tereny wystawiennicze odwiedziło trzydzieści pięć tysięcy zwiedzających.

Stoiska i boksy wystawiennicze rozmieszczono na terenie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Prakty­cznego, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego oraz na dziedzińcu i we wnętrzach Pałacu Stadnickich w Nawojowej.

Podczas otwarcia przybyłych do Nawojowej powitał Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Kwiatkowski.

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, Agencji Rynku Rolnego, instytutów nauko-badawczych, banków i firm ubezpie­czeniowych. Byli goście specjalni z Ukraińskiej Oficjalnej Służby Doradztwa oraz przedstawiciele regionu Janoshalma.

Wystawę oficjalnie otworzył Wojewoda Małopolski Jerzy Miller.

Nawiązując do znaczenia imprezy dla rozwoju nowoczesnego rolnictwa pogratulował organizatorom i wszystkim, którzy od lat przyczyniają się do jej organizacji.

Za całokształt działalności w dziedzinie doradztwa rolniczego, na wniosek wojewody Małopolskiego, Prezydent RP wyróżnił odznaczeniami państwowymi trzynastu pracowników Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Za zasługi w działalności społecznej i charytatywnejSrebrnym Krzyżem Zasługiodznaczony został Tadeusz Gurgul kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nawojowej.

Złotym Medalem za Długoletnią Służbąodznaczeni zostali: Artur Baczyński, Teresa Czarna Jałocha, Roman Dryla, Wacław Majcher, Klaudiusz Markiewski, Henryk Michalski, Mieczysław Michałowski, Rozalia Niedośpiał, Władysława Piegza, Ewa Plutecka Gaweł, Janina Totoś i Ignacy Tomasiak. Odznaczenia wręczyli wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz Marek Kwiatkowski dyrektor MODR.

Na wystawie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szeroką ofertę prezentowali hodowcy, producenci z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, ogrodnictwa, nasien­nictwa, nawozów i środków ochrony roślin.

Nie zabrakło producentów oraz dystrybutorów maszyn rolniczych i sprzętu do produkcji roślinnej i zwierzęcej. Prezentowały się również gospodarstwa agroturystyczne oraz firmy zajmujące się promocją turystyczną regionu.

W ramach tych prezentacji rozstrzygnięto kilkanaście konkursów.

Konkurs „Zielone Lato 2009":

W kategorii gospodarstw agroturystycznych przyznano po dwie równorzędnie nagrody. Zwyciężyły gospodarstwa prowadzone przez Teresę i Stanisława Gąsiorowskich z Borówny w powiecie bocheński oraz Waldemar Borowski z miejscowości Grzechynia w powiecie Suskim. Drugie miejsca zajęli: Władysław Kulig z Żegiestowa w powiecie nowosądeckim oraz Maria Fluder z Jaszczurowej w powiecie Wadowickim. Trzecim miejscem podzielili się: Maria i Zbigniew Opala z Banicy w powiecie gorlickim oraz Michał Murzyn z Gruszowa w powiecie Myślenickim. Wyróżnienia otrzymali: Maria Orzeł ze Strzeszyn w powiecie limanowskim, Joanna Gondek ze Starego Sącza w powiecie nowosądeckim, Celina Hebda z Przyszowej w powiecie limanowskim, Renata Rutka z Lednicy Górnej w powiecie wielickim i Joanna Kulpa ze Żdżar. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy, puchary i nagrody, a wyróżnieni dyplomy.

Gospodarstwa rolne i firmy rywalizowały w konkursieMałopolscy Mistrzowie „Agroliga 2009".Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch kategoriach. W kategorii „Firma", Mistrza Małopolski zdobyła Sądecka Grupa Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki" z Łącka. Wicemistrzami zostali: Przetwórstwo Rybne „KRAK-MARFISH" Jolanta Piekara z Iwanowic w powiecie krakowskim oraz Zakłady Mięsne „BEKIDY" z Suchej Beskidzkiej w powiecie suskim.

Puchary wręczali starosta nowosądecki Jan Golonka oraz dyrektor Marek Kwiatkowski.

W kategorii „Rolnik", Mistrzem Małopolski został Wojciech Kłybek z Gruszow w powiecie Proszowickim. Wicemistrzostwo zdobyli: Zygmunt Antkiewicz ze Strzeszyc w powiecie Limanowskim oraz Ryszard Szpar z Dąbrówki w powiecie bocheńskim.

Wśród laureatów konkursów nie zabrakło producentów i wystawców z Sądecczyzny.

WKonkursie „Estetycznie zagospodarowana wieś promocją gminy, województwa, regionu"równorzędne drugie miejsce zajęła Renata Chmielowska z Żegiestowa wraz z Piotrem Kucharczykiem z Moszczenicy w powiecie gorlickim.

WKonkursie Potraw Regionalnych, za pierogi z kapustą uhonorowano Koło Gospodyń Wiejskich z Tęgoborzy.

WIX edycji konkursu NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO - SMAKI REGIONU:

W kategorii produkty pochodzenia roślinnego:

Pierwsza nagroda przypadła Magdalenie Zygmunt z Judaszowej za Kikiołkę Podegrodzką. Wyróżnienie otrzymała Anna Poznańska z Wyskitnej za - konfiturę z bzu czarnego.

W kategorii produkty pochodzenia zwierzęcego

Pierwszą nagrodę za - Kaczkę z pieca otrzymała Sułkowska Katarzyna z Wyskitnej oraz Janina Zborowska z Witowa za - Serek Janci.

W kategorii napoje regionalne

Pierwszą nagrodę za - Orzechówkę galicyjską pradziadka zdobył Leszek Horwath ze Starego Sącza, wyróżnienie zaś przypadło Janinie Mól z Wyskitnej za - Wino z czosnku i miodu.

W kategorii produkty mieszane:

Drugie miejsce przypadło Annie Poznańskiej z Wyskitnej za - Kaczy farsz, a wyróżnienie -Katarynie Sułkowskiej także z Wyskitnej za - Farsz z grochu.

Ponadto Komisja nominowała do nagrody „Perła 2008". Zdobyli je: Anna Mądry z Nowej Wisi Szlacheckiej za - Pasztet wieprzowy oraz Jabłka Łąckie Stowarzyszenia Łącka Droga Owocowa z Łącka. Wyróżnienie specjalne otrzymała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Nowym Sączu za - Bryndzę sądecką.

WKonkursie Najlepsza ekspozycja Agropromocji 2009:

Spośród wszystkich wystawców Komisja Konkursowa wybrała zwycięzców w 6 kategoriach: Mechanizacja rolnictwa, Przetwórstwo rolno- spożywcze, Obsługa i zaopatrzenie rolnictwa, Rzemiosło, rękodzieło, KGW, Skup i obrót artykułami rolnymi i Budownictwo Wiejskie.

WKonkursie Najlepszy Produkt Agropromocji 2009nagrodzono trzy najlepsze produkty Agropromocji i tu znowu Sądeczanie:

I miejsce: Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy Jan Trybuch za - Urządzenie SERVO-DRIVE w meblach kuchennych

II miejsce: Firma WOTEX ECOSYSTEM z Tęgoborzy za - Solar COMBO-ECONOMIC

III miejsce: Zakład Przetwórstwa Mleczarskiego Dominik z Dąbrowy za - „Twaróg wiejski".

Jedną z większych grup prezentujących swoje dokonania byli twórcy ludowi i przedstawiciele rękodzieła artystycznego. Na stoiskach królowały koronki, rzeźby w drewnie i metalu, ceramika, garncarstwo, bednarstwo, tkactwo artystyczne oraz wyroby ze słomy, metali kolorowych i kamieni szlachetnych. Zwiedzający mogli obejrzeć pokazy prezentujące garncarstwo i bednarstwo, tkactwo artystyczne, produkcję oscypka, klepania kosy, mielenia ziarna w żarnach, przędzenia i gręplowania wełny i wiele innych.

Swoją działalność promowały instytucje związane z rolnictwem; Banki, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy, Urzędy Pracy oraz Agencje - Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rynku Rolnego.

Wystawa to nie tylko kiermasz owoców, krzewów i kwiatów.

To także przegląd najnowszych ras zwierząt hodowlanych, zwierząt futerkowych, ptaków i drobiu. Tegoroczna Agropromocja składała się z wielu wystaw branżowych: Regionalnej Wystawy Bydła Mlecznego, Regionalnej Wystawy Owiec, Regionalnej Wystawa Szynszyli, Wystawa Królików i Drobiu Ozdobnego. Organizatorami byli Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Przedstawicielstwo w Krakowie i Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu, ponadto Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach i Krajowy Związki Hodowców Szynszyli w Myślenicach.

Wielkim powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stoiska rolniczych firm przetwórczych, gdzie można było degustować i kupować wytwarzane przez te firmy produkty.

Można było się spotkać z doradcami rolnymi, wymienić spostrzeżenia, zasięgnąć porady. Specjaliści udzielali wskazówek jak pozyskiwać pieniądze z funduszy unijnych, doradzali na temat produkcji roślinnej i zwierzęcej. Można było nabyć prasę fachową i wydawnictwa branżowe. Panie miały okazję zapoznać się z najnowszą ofertą zakładów oferujących pielęgnację skóry i paznokci, a panów zachęcano do zakupu foteli relaksacyjnych, masujących kręgosłup.

Pokazom towarzyszył pokaz jazdy paradnej „Kadryl" w wykonaniu uczniów Szkółki Jazdy Konnej Stadniny Koni Zespołu Szkół Rolniczych w Nawojowej. Występy orkiestr dętych, kapel i zespołów folklorystycznych, grup tanecznych i chórów. Wystąpiły: Zespół Regionalny "Nawojowiacy", Zespół Regionalny "LIPNICZANIE" z Lipnicy Wielkiej, Zespół artystyczny "Piecuchy" z Nawojowej, Zespół Regionalny "Sami Swoi" z Przytkowic, Kapela Góralska "Ciupaga" z Łącka oraz Zespół Regionalny "Zbójnik" ze Skawicy.

W drugim dniu imprezy odbyło się seminarium na temat „Podkarpackie Sadownictwo wczoraj, dziś i jutro". Z wykładami wystąpili: prof. dr hab. Eberhard Makosz - Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w Lublinie, Piotr Trojanowicz - przedstawiciel przetwórców, Marcin Bielówka - zastępca dyrektora Regionalnego Oddziału ARiMR w Krakowie, Franciszek Kopieć - dyrektor Departamentu Środowiska i Obszarów Wiejskich Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, oraz Marta Dziubiak - Departament Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Klub Honorowych Dawców Krwi wraz z Fundacją "Kibicujemy Życiu" przeprowadził akcję krwiodawstwa, podczas której zarejestrowało się 41. krwiodawców, a trzydziestu oddało krew.

Współorganizatorami tegorocznej ARGOPROMOCJI byli: Zespół Szkół Rolniczych CKP im. Wincentego Witosa w Nawojowej, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Małopolska Izba Rolnicza. Honorowy patronat nad imprezą objęli minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wojewoda Małopolski oraz marszałek Województwa Małopolskiego.

Opracowanie: BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...