Fundacja Nomina Rosae zaprasza do tworzenia ogrodu Domu Historii i Parafii Ewangelickiej w Nowym Sączu

Zapraszamy wszystkich sympatyków Fundacji Nomina Rosae i naszego Domu Historii do tworzenia razem z nami ogrodu na dziedzińcu budynku przy Pijarskiej 21!

Chcielibyśmy – jeszcze we wrześniu – posadzić w ogrodzie pierwsze rośliny i poczynić pierwszy skromny krok w kierunku powstania pięknego ogrodu, tworząc rabatę jesiennych kwiatów.

W związku z tym wszystkich zainteresowanych pomocą i wsparciem tej idei prosimy o przynoszenie w ten weekend (22–24 września, w godzinach otwarcia wystawy, czyli od 11 do 15.30) do Domu Historii: wrzosów, lawendy i liliowców, a także róż i wiciokrzewów.

Dom Historii mieści się w zabytkowych budynkach Parafii Ewangelickiej, która jest obecna w Sączu od początku XIX wieku, ale teren i obiekty, w których obecnie się mieści ma znacznie odleglejszą historię – to tutaj w końcu XIII w. ulokowano kościół i klasztor zakonu franciszkańskiego. Dawnym założeniom klasztornym nieodłącznie towarzyszyły ogrody, które były wyrazem tęsknoty za biblijnym rajem. Kształt i barwa sadzonych roślin nie były przypadkowe, niosły wiele symbolicznych znaczeń i miały stanowić pomost łączący sacrum z profanum. Rośliny w średniowiecznych założeniach służyły również zaspokajaniu doczesnych potrzeb mnichów; stanowiły źródło pożywienia i ziołowych leków.

Chcielibyśmy zaprosić Państwa do tworzenia razem z nami ogrodu w tym historycznym miejscu. Pragniemy, by mieszkańcy Sądecczyzny i odwiedzający nas turyści mogli tu odpocząć i odkryć na nowo to zapomniane miejsce o niezwykłych walorach historycznych. Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy – potem bywa już tylko łatwiej – dlatego bardzo zależy nam na Waszej pomocy! Pomóżcie nam stworzyć „Ogród pod Różą!”