Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Geotermia na Sądecczyźnie

24 kwietnia 2009 r.

Możliwościom wykorzystania energii geotermalnej na Sądecczyźnie poświęcone było seminarium naukowe zorganizowane przez nowosądeckie starostwo we współpracy z Sądecką Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT...

Możliwościom wykorzystania energii geotermalnej na Sądecczyźnie poświęcone było seminarium naukowe zorganizowane przez nowosądeckie starostwo we współpracy z Sądecką Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Obradom przysłuchiwali się wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys oraz pełniący role gospodarzy wicestarosta Mieczysław Kiełbasa i Jerzy Połomski prezes Zarządu Federacji.

Wykorzystanie ciepła z wnętrza Ziemi stało się w ostatnich czasach coraz częściej podejmowanym tematem przez różne środowiska. Wskazuje się duże możliwości i wiele zastosowań nie tylko do ogrzewania, ale także jako źródło pozyskania energii elektrycznej czy też ciepła wykorzystywanego w uprawach szklarniowych, hodowli ryb, suszenia drewna na rekreacji skończywszy.

- Wokół tych zagadnień pojawiło się wiele kontrowersji i przekłamań. Dlatego chcielibyśmy otworzyć dyskusję w celu wyjaśnienia spornych kwestii. Nie przypadkowo rozpoczęliśmy dziś, w Światowym Dniu Ziemi - mówiła otwierając seminarium dr Danuta Reśko reprezentująca Komitet Naukowo-Techniczny NOT ds. Kształtowania Ochrony Środowiska.

Aby wykorzystywać geotermię muszą zaistnieć ściśle określone warunki. I właśnie o tym, czy na Sądecczyźnie występują odpowiednie warunki geologiczne do wykorzystania wód termalnych dyskutowali wybitni specjaliści, którzy od lat prowadzą badania, posiadają duże doświadczenie i rozeznanie zjawisk termalnych.

- Inwestycje ukierunkowane na wykorzystanie energii geotermalnej powinny być poprzedzone szczegółową analizą warunków geologicznych, hydrologicznych i geotermalnych konkretnej lokalizacji i jej rejonu, oceną szans na uzyskanie zakładanych parametrów odwiertów, określeniem nakładów finansowych i opłacalności projektu. W tym względzie często nie można posługiwać się analogiami z innych miejsc i rejonów - wyjaśniała dr hab.inż Beata Kępińska z Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego Instytuty PAN.

Dr inż. Józef Chowaniec w prezentacji „Potencjał hydrogeotermalny Karpat zewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem Sądecczyzny", szczegółowo naświetlił warunki występowania wód termalnych w regionie. Konkluzja końcowa była niezbyt motywująca dla przyszłych inwestorów. - Na podstawie dotychczasowych badań można stwierdzić, że obszar Sądecczyzny jest mało perspektywiczny dla uzyskania i wykorzystania wód termalnych w dużych ilościach i o stosunkowo niskiej mineralizacji - zakończył dr Chowaniec. Jak uzasadniał przedstawiciel Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie, budowa geologiczna i warunki hydrologiczne nie pozwalają na rozwój geotermii do celów grzewczych czy rekreacyjnych i osiągniecie chociażby zbliżonych wyników jak w niecce podhalańskiej czy po stronie słowackiej.

W dalszej części seminarium dr inż. Leszek Pająk z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie przedstawił charakterystykę technologii związanych z pozyskaniem energii geotermalnej, możliwych do zastosowania w warunkach rejonu Sądecczyzny. Dr inż Barbara Tomaszewska także pracownik Instytutu omówiła procedury formalno-prawne związane z realizacją projektów.

Projekt prac geologicznych dla wiercenia geotermalnego otworu badawczo-produkcyjnego w Czarnym Potoku zaprezentował dr inż. Piotr Długosz z Firmy PROFI-INVEST z Zakopanego. Prace zlecone przez Firmę Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka S.A. mają odpowiedzieć na pytanie czy na Obszarze Górniczym Krynica-Zdrój występują wody termalne o temp. ok. 50-60oC, które umożliwią realizację kompleksu basenów i parku wodnego. O uwarunkowaniach hydrologicznych i gospodarce złożami w uzdrowisku mówiła mgr inż. Edyta Mardaus-Konicka z Uzdrowiskowego Zakładu Górniczego w Krynicy-Zdrój.

Na zakończenie seminarium odbył się panel dyskusyjny, który poprowadzili dr inż. Wiesław Bujakowski oraz dr Dariusz Reśko.

Mimo, przewijających się w dotychczasowych opiniach naukowych kategorycznych stwierdzeń, że na Sądecczyźnie wody geotermalne nie występują lub też uwarunkowania geologiczne nie pozwalają na ich wykorzystanie, przedstawiciele uzdrowisk nie zaprzestają starań, aby prowadzić dalsze badania czy na tej bazie da się zbudować kolejną ofertę rekreacyjno-turystyczną.

Opracowanie: BS

komentarze (9):
dodaj komentarz
25.04.2009 14:45

Uważam że mimio wszystko dobrze zrobić odwiert który swierdzilby obecność gorących wód.Jak do tej pory ani nikt nie jest w stanie powiedziec na 100% czy jest gorąca woda czy jej nie ma. A można pozyskać energię z gorących skał tak czy tak.

25.04.2009 15:02

Generalnie sympozjum było zniechęcające do jakichkolwiek inwestycji. Dziwne tylko że wymieniane były różne autorytety a najważniejszy prof. Sokołowski który był inicjatorem Geotermii Podhal. nie był ani raz wspomniany. Ktoś chce przejąć jego zasługi?

25.04.2009 16:40

Dla mnie dziwne jest to, iż podczas takich seminariów możliwośc wykorzystania geotermii w Polsce zawsze przedstawiana jest przez zaproszonych ekspertów jako cos nieopłacalnego i niesprawdzonego. Czy eskperci dostali wytyczne od Rządu ? cdn...

25.04.2009 16:44

Niezrozumiały jest fakt pomijania prof. Sokołowskiego, którego projekt w Bańskiej Niżnej był i jest wzorcowym dla takich potęg jak Japonia czy USA. Uważam że jest tutaj chronione lobby paliwowe, które nie chce aby mieszkancy sami produki energię. cdn

25.04.2009 16:46

Jeżeli jest inaczej to może ktoś z ekspertow wyjaśni co robi u nas niemiecka firma która dostała koncesję robienia odwiertów w południowej Polsce dlaczego Szwedzi czy Holendrzy tak bardzo interesują się złożami źródeł geotermalnych w Polsce...

25.04.2009 16:52

że proszą o udostęp. ich z AGH w Krakowie? Niemcy, Holandia, Francja mający dużo mniejsze złoża od nas inwestują w geotermię.Nawet w Anglii gdzie źródła geotermalne są wręcz ubogie za radą Królewskiej Akademii Inżynieryjnej postawiono na geotermię

25.04.2009 16:53

przed energią wiatrową i słoneczną. A u nas ?Przepraszam za tyle wpisów, ale ograniczenia tego forum inaczej nie pozwalają na wypowiedź.

30.04.2009 23:32

O ile pamiętam nikt celowości wykonania odwiertu nie kwestionował. Celem spotkania nie było wspominanie zasług środowiska zajmującego się geotermią. Co do pytań dotyczących opłacalności chętnie podyskutuję na ten temat merytorycznie: pajakl@wp.pl

05.05.2009 07:55

Zapraszam do dyskusji w tym temacie na powiatowym forum internetowym: www.powiat.nowy-sacz.pl/forum

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...