Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Goście z dalekiej Mołdawii na Sądecczyźnie

15 września 2009 r.

W pierwszych dniach września z wizytą na Sądecczyznę przyjechała delegacja samorządowców z Republiki Mołdawii. Podczas tygodniowego pobytu mołdawscy goście spotkali się z przedstawicielami samorządów...

W pierwszych dniach września z wizytą na Sądecczyznę przyjechała delegacja samorządowców z Republiki Mołdawii. Podczas tygodniowego pobytu mołdawscy goście spotkali się z przedstawicielami samorządów, uczestniczyli w cyklu wykładów na sądeckich uczelniach, zwiedzili firmę Wiśniowski oraz Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ" w Nowym Sączu, a na zakończenie byli gośćmi Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

W nowosądeckim starostwie niecodziennych gości przyjęli przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego - Stanisław Wanatowicz, Jan Dziedzina i Jerzy Górka.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją multimedialną przedstawiającą Sądecczyznę. Następnie Stanisław Wanatowicz przybliżył zagadnienia współpracy jednostek społecznych i politycznych na szczeblu lokalnym w tworzeniu koalicji na rzecz lokalnych interesów. Przytoczył przykłady dobrych praktyk na terenie Powiatu Nowosądeckiego.

Podczas dyskusji goście żywo interesowali się strukturą polskiego samorządu, zarządzaniem finansami powiatu, a zwłaszcza tą sferą, która dotyczy wspierania organizacji pozarządowych. Padło wiele pytań.

Na wiele pytań odpowiedzieli również polscy prelegenci, zaproszeni w dniu następnym na warsztaty tematyczne, Wiesława Borczyk koordynator Powiatowego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Monika Bochenek pełnomocnik Zarządu Powiatu ds. Pozyskiwania Środków Pomocowych.

Pytano głównie o zagadnienia dotyczące aplikowania o środki pomocowe i realizacji projektów finansowanych z funduszy europejskich.

O partnerstwie publiczno-prywatnym na przykładzie miasta Nowego Sącza i roli NGO w strategii rozwoju lokalnego oraz współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, mówiono na spotkaniu z samorządem miasta. Goście mieli możliwość przyjrzenia się obradom Rady Miasta Nowego Sącza.

Członkowie delegacji wzięli udział w cyklu wykładów poprowadzonych przez wykładowców Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Przedstawiono zarys prawnych uwarunkowań współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi oraz organizację i funkcjonowanie administracji lokalnej po reformie ustrojowej w Polsce.

Po dawce wiadomości teoretycznych, goście mieli możliwość skonfrontowania ich z rzeczywistością. Przykładem była wizyta w Firmie Wiśniowski, gdzie oprócz poznania specyfiki i dynamiki rozwoju firmy, mieli możliwość porozmawiania na temat społecznej odpowiedzialności biznesu i działań podejmowanych na rzecz społeczności lokalnej.

Jednakże nie samym chlebem żyje człowiek. Dlatego też, goście interesowali się jak funkcjonują samorządy w obszarze kultury. O działalności największej na Sądecczyźnie placówki kultury, mówił dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół", a sama siedziba Centrum zrobiła na uczestnikach delegacji niebywałe wrażenie. Na krótki spacer i zwiedzanie miasta goście zawitali do Starego Sącza, gdzie spotkali się z przedstawicielami władz Miasta i Gminy Stary Sącz.

Moc wrażeń przysporzyło także uczestnictwo w panelach podczas XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Mołdawscy samorządowcy przysłuchiwali się sesjom plenarnym na temat „Solidarność europejska. 20 lat po rewolucji", a także „Europa w poszukiwaniu wartości - przesłanie Jana Pawła II dla XXI wieku". Zostali zaproszeni na galę, podczas której, co roku wręczane są nagrody Forum Ekonomicznego oraz Wieczór Mołdawski gdzie prezentowali kulturę i sztukę ich rodzinnego kraju oraz regionalne specjały, wśród których prym wiodły mołdawskie wina.

Jak podkreślali Mołdawianie na zakończenie pobytu, Sądecczyzna zauroczyła ich swym pięknem, a mieszkańcy zaradnością i rzadko spotykaną gościnnością. Chętnie wrócą tu ponownie.

Mołdawia to państwo w Europie Wschodniej, powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego, w skład którego wchodziła od 1940 do 1991 (z przerwą w latach 1941-44), będące kontynuacją Hospodarstwa Mołdawskiego (część byłego hospodarstwa znajduje się obecnie w granicach Rumunii). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. Obszar Mołdawii podzielony jest na 32 regiony oraz 5 miast wydzielonych. Poza tym w jej skład wchodzi terytorium autonomiczne - Gagauzja oraz Naddniestrze - obszar, który po wojnie w latach 90. XX wieku ogłosił secesję i gdzie nie jest sprawowana władza konstytucyjna z Kiszyniowa.

To najbiedniejszy kraj w Europie, jest słabo rozwinięty, silnie uzależniony od importu paliw i surowców. Reformę gospodarki hamują konflikty na tle politycznym i narodowym.

Wykorzystano:www.Wikipedia.pl

Opracowanie: AŻ BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...