Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Inwentarz zabytków powiatu sądeckiego

4 lipca 2008 r.

„Srebrnym Jabłkiem Sądeckim" oraz „Honorową Nagrodą Sądecczyzna im. Szczęsnego Morawskiego", uhonorowano w piątkowe południe braci Tadeusza i Piotra Łopatkiewiczów...

„Srebrnym Jabłkiem Sądeckim" oraz „Honorową Nagrodą Sądecczyzna im. Szczęsnego Morawskiego", uhonorowano w piątkowe południe braci Tadeusza i Piotra Łopatkiewiczów. Uroczystość odbyła się reprezentacyjnej sali ratusza w sądeckim Miasteczku Galicyjskim.

Od lewej:
Tadeusz i Piotr Łopatkiewiczowie

Prestiżowe nagrody to uhonorowanie wielkiej historycznej pasji i trudu jaki Łopatkiewiczowie włożyli w opracowanie i wydanie dwutomowego„Inwentarza zabytków powiatu sądeckiego".Publikacja powstała na podstawie rękopisu pracy badawczej, mającej na celu inwentaryzację zabytków w Galicji Zachodniej, sporządzonej w XIX wieku przez Stanisława Tomkiewicza, wybitnego krakowskiego germanisty i filozofa.

W opracowanym przez Łopatkiewiczów inwentarzu, znajdują się także kopie unikatowych rysunków wykonanych m.in. przez Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Matejkę i Józefa Mehoffera. To prawdziwa skarbnica wiedzy na temat zabytków naszego regionu, w tym także tych już nieistniejących.

Podczas uroczystości autorzy skromnie podkreślali, że powstanie opracowania, to tak naprawdę zasługa Stanisława Tomkiewicza. Jego sylwetkę i zasługi przybliżyli w wykładzie pt. „Tomkiewicz na Sądecczyźnie".

Podczas wykładu

Podczas wykładu

„Srebrne Jabłka Sądeckie" przyznane przez starostę nowosądeckiego Jana Golonkę za wkład w rozwój kultury Ziemi Sądeckiej, wręczył laureatom wicestarosta Mieczysław Kiełbasa.

Panowie Tadeusz i Piotr odebrali również przyznaną po raz pierwszy „Honorową Nagrodę Sądecczyzna im. Szczęsnego Morawskiego", którą wręczył poseł Bronisław Dutka.

Nagroda ta, to inicjatywa wydawcy „Almanachu Muszyny" w realizację, której włączył się komitet redakcyjny „Rocznika Sądeckiego", Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu. Wyróżnienie zostało ustanowione z myślą o autorach najwybitniejszych prac badawczych, książek, opracowań poświęconych historii i kulturze Ziemi Sądeckiej.

Opracowanie. AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...