Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jabłko zamiast chipsów

1 grudnia 2008 r.

1 grudnia 2008 r

Od stycznia 2009 roku rusza program „Sądeckie jabłka w szkołach"...

Od stycznia 2009 roku rusza program „Sądeckie jabłka w szkołach". Około 30 tys. dzieci i młodzieży z powiatu nowosądeckiego otrzymywać będzie jabłko na dużej przerwie w szkole. Sądecczyzna na sadach stoi, w ostatnich latach zbiory były dobre, więc nie ma obaw że owoców zabraknie. Ideę przedsięwzięcia przedstawił starosta Jan Golonka, podczas konwentu wójtów i burmistrzów.

- O zaletach spożywania owoców przez młodzież nie trzeba nikogo przekonywać - mówił starosta. - Dlatego zachęcam, aby wszystkie gminy włączyły się do programu. Koszty pokryją samorządy - jedno jabłko to około 10 groszy, a lokalni producenci dostarczą owoce - dodał.

Wielkim orędownikiem programu jest prof. Eberhard Makosz wybitny specjalista w dziedzinie sadownictwa. Profesor od lat propaguje ideę zdrowego odżywiania i spożycie owoców z rodzimych sadów. Obecnie pracuje nad polską edycją projektu „Jabłko w szkole". Projekt ten, we wrześniu przyszłego roku ruszy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Unia przeznaczy na ten cel 500 mln euro, 10 procent z tej kwoty przypadnie dla Polski. Będzie to znaczne wsparcie finansowe dla lokalnych samorządów.

Akcja z powodzeniem prowadzona jest już w gminie Łącko. Rada gminy co roku przeznacza na ten cel ok. 10 tyś. zł., dzieci od stycznia do marca otrzymują jabłko w szkole.

- Przednówek to okres, w którym młodzież najbardziej potrzebuje witamin - mówi wójt Franciszek Młynarczyk. - Dysponujemy bardzo dobrym i zdrowym surowcem, nasze owoce posiadają najwyższe certyfikaty, a od 18 października 2005 roku Jabłka Łąckie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Jabłka te posiadają tzw. „górską zieloną nutkę" czyli są bardziej wyraziste w smaku, cechuje je wyjątkowa soczystość i aromat.

Pomysł nie jest nowy podobne akcje były już prowadzone w szkołach, chociażby „ Jabłkomania do chrupania" czy „Żyjmy zdrowo i jedzmy zdrowo", „Jabłko dla każdego ucznia". Jednakże ideę należy propagować wśród kolejnych roczników młodzieży, aby utrwalać nawyk zdrowego odżywiania, co z pewnością zaprocentuje w latach późniejszych.

Opracowanie:BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...