Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Jubileusz na scenie!

23 września 2017 r.

Owacjami na stojąco sądecka publiczność nagrodziła grę aktorów Teatru Robotniczego, którzy dzisiaj, na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpili w 356. premierowym spektaklu "Per prokura". A wszystko z okazji jubileuszu 95-lecia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu. Aktorom gratulował m.in. starosta nowosądecki Marek Pławiak wręczając Złote i Srebrne Jabłko Sądeckie.

- To zacny jubileusz i cieszę się, że możemy go razem świętować - mówił starosta Marek Pławiak. - Z wielką przyjemnością obejrzałem spektakl i podziwiałem grę aktorską. Gratuluję sukcesu, ale przede wszystkim gratuluję jubileuszu! Z tej okazji przyznałem Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie - najwyższe honorowe odznaczenie starosty nowosądeckiego. Wręczam je w podziękowaniu za talent i pasję w działaniach na rzecz rozwoju teatru oraz popularyzację sztuki teatralnej na Sądecczyźnie. Dodatkowo, przekazuję też promesę w wysokości trzech tysięcy złotych dla Teatru Robotniczego.

Złote Jabłka Sądeckie otrzymali: Marta Jakubowska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, Janusz Michalik - kierownik artystyczny MOK i aktor Teatru Robotniczego, a także Beata Szczypuła i Dorota Kaczmarczyk.

Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Katarzyna Luksa i Monika Dominik. 

Dyplom Starosty Nowosądeckiego otrzymali: Marcin Król, Jakub Bulzak, Kamil Jakubowski i Marcin Iwański.

Impreza rozpoczęła się wernisażem wystawy fotograficznej „Teatr Robotniczy w obiektywie Jerzego Cebuli i Andrzeja Ramsa” i premierą komedii Neila Simona „Per Procura” w przekładzie Małgorzaty Semil i reżyserii Janusza Michalika. Po niej były już tylko gratulacje, wręczanie medali i świętowanie tak dostojnego jubileuszu. Nie zabrakło władz miasta z zastępcą prezydenta Wojciechem Piechem i przewodniczącą Rady Miasta Bożeną Jawor, starosty nowosądeckiego Marka Pławiaka oraz wręczającego odznaczenia przyznane przez ministra kultury - Wiesława Janczyka - wiceministra finansów i Leszka Zegzdy - członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Na widowni byli oczywiście aktorzy, którzy przez wiele lat występowali na deskach Teatru Robotniczego oraz sympatycy teatru.

Warto wiedzieć: Teatr Robotniczy został założony przez nowosądeckich kolejarzy we wrześniu 1922 roku i pod ich patronatem działał do 1996 r. Od 1997 roku, prowadzenie  Teatru przejęło Stowarzyszenie Animatorów Kultury, a od 2004 r. Teatr działa w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury  w Nowym Sączu. W świecie amatorskich teatrów w Polsce jest swoistym fenomen, gdyż od 95 lat zaznacza swoją obecność na mapie kulturowej, kolejnymi premierami spektakli dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedyną przerwę jaką Teatr miał w swojej działalności, to lata okupacji hitlerowskiej.

Do wybuchu II wojny światowej Teatr wystawił 132 premiery i dał prawie 400 przedstawień. Po wyzwoleniu – już w grudniu 1945 roku wystawił pierwszą premierę którą był „Ordynans w zalotach” w reżyserii Heleny Palczewskiej, rozpoczynając swoją działalność powojenną. W 1957 roku Teatr Robotniczy przyjął imię Bolesława Barbackiego – artysty malarza, reżysera, scenografa i aktora z Nowego Sącza.

Do chwili obecnej, czyli do dzisiejszej premiery Teatr przygotował i wystawił 356 premier. Wśród nich są takie sztuki jak:  „Balladyna” J. Słowackiego, „Antygona” H. Kajzara, „Medea, moja sympatia” J. Przybory,  „Mąż żona”, „Śluby panieńskie”, „Zemsta” A. Fredry,  „Grzegorz Dyndała” Moliera, „Mały książę” A. de Saint-Exupery’ego, „Ożenek” M. Gogola, „Igraszki z diabłem” J. Drdy, „Przyjaciel wesołego diabła” K. Makuszyńskiego, „Kopciuszek” J. Brzechwy, „Pułkownik-Ptak” Ch. Bojczewa, „Damy i huzary” A. Fredry, czy „Chory z urojenia” Moliera, „Dziadów” A. Mickiewicza, „Niemcy” L. Kruczkowskiego oraz „Przygodami rozbójnika Rumcajs” Ernesta Brylla i Katarzyny Gertner, „Klub Kawalerów” Michała Bałuckiego. Teatr przy przygotowywaniu swoich premier współpracuje z zawodowymi polskimi  reżyserami, aktorami, kompozytorami i scenarzystami. 75-lecie Teatru było inspiracją do zorganizowania przez Miejski Ośrodek Kultury po raz  pierwszy Jesiennego Festiwalu Teatralnego, który obecnie, po 20 edycjach, jest jedną z najpopularniejszych tego typu imprez w Polsce.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...