Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Rada Programowo - Naukowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku

16 marca 2009 r.

Obrady Rady Programowo - Naukowej Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod przewodnictwem prof. dr hab. Tadeusza Aleksandra z Uniwersytetu Jagiellońskiego...

W nowosądeckim Ratuszu odbyły się obrady Rady Programowo - Naukowej Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod przewodnictwem prof. dr. hab. Tadeusza Aleksandra z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obecni byli Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak oraz Jan Golonka Starosta Nowosądecki - wiceprzewodniczący Rady Programowo-Naukowej, a także członkowie tej Rady: prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Zdzisława Zacłona, dyr. Instytutu Ekonomicznego prof. dr hab. Tadeusz Kudłacz, dyr. Instytutu Zdrowia Dorota Ogonowska, prof. dr hab. Julian Dybiec, dziekan Wydziału Psychologii WSB-NLU dr Andrzej Bulzak, lek.med. E.Svejda - Hutnikiewicz oraz dyr. Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" Antoni Malczak. Obecni byli także członkowie zarządu oraz starostowie sekcji STUW.

Spotkanie otworzyła Wiesława Borczyk prezes Zarządu Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku to dziś rozpoznawalna marka, nie tylko w skali Małopolski. Dynamicznie się rozwija i poszerza współpracę z wieloma instytucjami, uczelniami, naukowcami oraz organizacjami pozarządowymi - mówiła w trakcie podsumowania ubiegłorocznej działalności Uniwersytetu prezes Borczyk. - Korzystamy z dotacji krajowych i ze środków unijnych. Można powiedzieć, że SUTW to nowoczesna, społeczna uczelnia Sądeczan, kształtująca pozytywny wizerunek pokolenia 50 plus.

Następnie złożono sprawozdanie z działalności za rok 2008 oraz plan działania na 2009 r. Prezentacje w kolejności przedstawiali Mariola Pękala -Piekarska, Wojciech Nalepa oraz Daniel Jachimowicz - koordynatorzy poszczególnych obszarów działalności Sądeckiego Uniwersytetu.

Każdego roku prawie 600 słuchaczy uczestniczy w oferowanych przez SUTW wykładach, kursach językowych i komputerowych oraz warsztatach z zakresu psychologii, dziennikarstwa, prawa i językoznawstwa. Inną formą aktywizacji seniorów są zajęcia rekreacyjno- ruchowe: na basenie, w sali gimnastycznej, kortach tenisowych a także cieszący się rosnącą popularnością nord walking czyli spacer z kijkami.

- Zapotrzebowanie na tego typu działalność jest ogromna w naszym regionie - podkreśliła Wiesława Borczyk. - Pomimo bardzo dobrej współpracy z samorządem powiatu i miasta, z MCK „Sokół" i PWSZ w Nowym Sączu niestety nie jesteśmy w stanie, ze względu na ograniczone warunki lokalowe przyjąć wszystkich zainteresowanych. Tworzymy listy rezerwowe, poszukujemy lokali do wynajęcia.

Przed SUTW stoi wiele wyzwań i nowych projektów, które zamierza zrealizować w 2009 r. Stowarzyszenie wystąpiło do władz miasta Nowego Sącza z inicjatywą utworzenia Centrum Aktywności Seniorów oraz Rady Sądeckich Seniorów, która jako ciało doradcze i konsultacyjne współdziałałoby w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów osób starszych. Natomiast w imieniu Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, stowarzyszenie zwróciło się z prośbą do posła Andrzeja Czerwińskiego o wsparcie inicjatyw zgłoszonych do Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych. Jednym z postulatów jest m.in. utworzenie funkcji Pełnomocników Prezydentów Miast i Starostów Powiatów ds. Osób Starszych oraz Pełnomocnika Premiera ds. Osób Starszych. Zadaniem pełnomocników w samorządach lokalnych byłoby m.in. przygotowywanie planu działań na rzecz seniorów w mieście i powiecie, monitorowanie jakości usług świadczonych na rzecz seniorów oraz rozwiązywanie problemów osób starszych w ich środowiskach.

- Pamiętajmy o tym, że kiedyś wszyscy się zestarzejemy. Dlatego tak ważne jest zrozumienie potrzeb oraz szacunek dla drugiego człowieka - mówiła Wiesława Borczyk- Właśnie lepszemu zrozumieniu problemów i potrzeb osób starszych ma służyć instytucja pełnomocników, o utworzenie której się staramy.

Stowarzyszenie SUTW prowadzi w ramach Powiatowego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych działalność doradczą dla organizacji pozarządowych.

Od tego roku Stowarzyszenie uruchomiło także Sądecki Ośrodek Poradnictwa Prawno - Obywatelskiego, którego działalność została dofinansowana z Unii Europejskiej. Bezpłatnych porad i informacji dla mieszkańców miasta i powiatu udzielają tam specjaliści z różnych dziedzin.

Spotkanie Rady Programowo - Naukowej Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zakończyło się dyskusją, w trakcie której uczestnicy wymieniali się uwagami, spostrzeżeniami, a także przedstawiali własne pomysły i propozycje dotyczące programu działania na 2009 r.

Profesor Tadeusz Aleksander podkreślił ogromne znaczenie kapitału intelektualnego sądeckich seniorów i ich różnorodne inicjatywy, również poza Nowym Sączem, także na forum krajowym. Rada Programowo-Naukowa pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie za rok 2008 i plan działań na 2009 r.

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...