Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Sołtysi ukończyli Akademię

15 września 2009 r.

Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej i Powiat Nowosądecki podsumowali realizację projektu pod nazwą „Akademia Sołtysów". Celem projektu było podniesienie wiedzy i umiejętności organizacyjnych oraz społecznych sołtysów...

Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Sądeckiej i Powiat Nowosądecki podsumowali realizację projektu pod nazwą „Akademia Sołtysów".

Głównym celem projektu było podniesienie wiedzy i umiejętności organizacyjnych oraz społecznych sołtysów w zakresie pozyskiwania unijnych środków. Od czerwca do sierpnia br., sześćdziesięciu sołtysów - członków Stowarzyszenia, brało udział w bezpłatnych wykładach, obejmujących czterdzieści pięć godzin wykładowych oraz piętnaście godzin poświeconych na trening praktyczny i doradztwo indywidualne.

Zaproszeni specjaliści przybliżali sołtysom zagadnienia związane z aktywizacją środowisk wiejskich, głównie w kontekście zdobywania pieniędzy ze środków unijnych. Słuchacze uzyskali kompendium wiedzy na temat zarządzania, pisania wniosków, ubiegania się o dotacje i wiele innych. Skorzystali także z bezpłatnego poradnictwa prawnego.

Uroczyste podsumowanie i rozdanie dyplomów wraz z certyfikatami odbyło się w nowosądeckim starostwie.

- Bardzo się cieszę, że w szkoleniu wzięła udział tak liczna grupa sołtysów. W zależności od tego jak będą funkcjonować rady sołeckie i sołtysi, tak też będą wyglądały ich miejscowości. Wierzę, że po tego rodzaju szkoleniach sołtysi będą mieli odpowiednią wiedzę, aby zdobywać dodatkowe środki finansowe potrzebne do rozwoju sołectw i zmieniania ich oblicza - podkreślił starosta Jan Golonka gratulując absolwentom.

Sama Akademia Sołtysów jest najlepszym przykładem dobrze przygotowanego projektu, zrealizowanego przez Stowarzyszenie w partnerstwie z Powiatem Nowosądeckim. Projekt w całości został sfinansowany (bez konieczności wnoszenia wkładu własnego) przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

- To był strzał w dziesiątkę - komentuje Józef Broński członek Zarządu Powiatu. - Jest niezmiernie ważne, aby w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości reprezentanci społeczności lokalnych wiedzieli, jak służyć pomocą i jak dobrze gospodarować we wsi.

Zadowolenia z udziału w takiej formie poszerzania swojej wiedzy nie kryli sami uczestnicy:

- Warto było wziąć udział w szkoleniu. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się nie tylko jak pozyskiwać pieniądze dla swojej gminy, wsi, sołectw, ale także jak elastycznie i profesjonalnie rozwiązywać codzienne problemy mieszkańców wsi. To bardzo ważne doświadczenie - podsumował Stanisław Szudy prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej.

Szkolenie podzielono na moduły tematyczne. Podczas pierwszego -,,Ja Lider" omawiano zagadnienia związane z zarządzaniem zespołem, autoprezentacją, mobilizowaniem ludzi do działania w środowisku lokalnym, trudnościami w prowadzeniu negocjacji.

Moduł drugi - ,,Moje środowisko lokalne" obejmował tematykę analizy środowiska lokalnego - budowania mapy potrzeb i problemów społecznych. Procedur zakładania i działania organizacji pozarządowych oraz zasad funkcjonowania samorządu lokalnego.

Moduł trzeci - ,,Projektowanie, zarządzanie oraz skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych" poświęcono tematyce przygotowywania projektów i sporządzania wniosków grantowych, aktywnego poszukiwanie źródeł finansowania - pisania wniosków o dotacje. Był to moduł rozwijający zdolności praktyczne. Dodatkowo zawierał elementy doradztwa indywidualnego.

- Budujące jest to, że nasza propozycja znalazła tak duże zainteresowanie w środowisku sołtysów w powiecie - mówił sekretarz powiatu Witold Kozłowski. - Sołtys jest często pierwszą osobą, do której zwracają się mieszkańcy ze swoimi problemami. Funkcja ta, cieszy się dużym uznaniem w swoim środowisku. Jego wiedza i operatywność mogą znacznie ułatwić lub skrócić załatwianie sprawy w gminie czy innych instytucjach.

Nowa wiedza i umiejętności sołtysów z pewnością zaowocują w przyszłości bardziej efektywnym działaniem, a co za tym idzie aktywizacją zawodową i społeczną mieszkańców wsi.

Opracowanie: AM BS

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...