VIII Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych

VIII Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych w Nowym Sączu odbyło się 26 czerwca 2014 roku o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Ratusza w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu (ul. Lwowska 226) według programu:

I część – plenarna w sali konferencyjnej Ratusza:

1. Otwarcie Forum, powitanie Gości.
  2. Perspektywy rozwoju sektora organizacji pozarządowych.
  3. Dyskusja.
  4. Rozstrzygnięcie Konkursu w zakresie wspierania i promocji organizacji pozarządowych oraz wolontariatu.
  5. Prezentacja dobrych praktyk organizacji pozarządowych Sądecczyzny.

II część – wystawiennicza na płycie Miasteczka Galicyjskiego:

1. Poczęstunek.
  2. Prezentacja dorobku rodzimych organizacji pozarządowych na stoiskach i kiermaszach.
  3. Występy zespołów Stowarzyszeń – informacja w najbliższym czasie.
  4. Zakończenie Forum.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane organizacje działające na terenie Sądecczyzny. Obecnie jest ich około 400.

Gościem wczorajszego spotkania był Krzysztof Więckiewicz – dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Obecni byli również m.in.: przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Wiesław Basta, radni powiatowi, Anna Brach – dyrektor Powiatowego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Spotkanie prowadził Andrzej Zarych – dyrektor Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą.

Rozstrzygnięto też Konkurs Starosty Nowosądeckiego w zakresie wspierania i promocji organizacji pozarządowych oraz wolontariatu.

W kategorii Najlepsza Inicjatywa Roku

I miejsce zdobyły dwie organizacje: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów „SPOSÓB NA ŻYCIE” za działania na rzecz niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łomnica Zdrój za wydanie trzech publikacji o miejscowości Łomnica Zdrój (Ocalić od zapomnienia, Łomnica jakiej nie znacie, Wszystkie szlaki prowadzą do Łomnicy). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało (Szkolne Kluby Wolontariatu przy LO i ZSP w Starym Sączu za organizację corocznych spotkań wigilijnych dla osób starszych i samotnych.

W kategorii Wolontariusz Roku

I miejsce zdobył Michał Szymczyk - współorganizator przedsięwzięć Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów „SPOSÓB NA ŻYCIE”.

W kategorii Młody Wolontariusz Roku

I miejsce zdobyła Patrycja Marczyk – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu, członek Szkolnego Klubu Wolontariatu działającego przy Stowarzyszeniu Sursum Corda.

Forum towarzyszyła wystawa na terenie Miasteczka Galicyjskiego i prezentacja dorobku organizacji pozarządowych.