Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

W Rumunii szukali pomysłów na to, jak zatrzymać uczniów w szkole

22 grudnia 2017 r.

 

Czwórka nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu w Targoviste w Rumunii, zrealizowaym w ramach programu Erasmus+ i projektu „More Cultures – one European Identity („Wiele kultur – jedna europejska tożsamość”).

Projekt ten szkoła realizuje z partnerami z Rumunii, Grecji, Włoch, Turcji i Litwy.

Warsztaty w Targoviste rozpoczęły się od omówienia kwestii przedwczesnego kończenia nauki przez uczniów. Każda delegacja partnerska przedstawiła własną prezentację na temat skali problemu w danym kraju, jego przyczyn oraz stosowanych metod, mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. Nauczyciele z krynickiej szkoły przekonali się, że bez względu na miejsce zamieszkania i system edukacji, problemy w europejskim szkolnictwie są podobne.

Ważną częścią warsztatów było uczestnictwo w zajęciach pozaszkolnych, zachęcających uczniów do kontynuowania nauki. Nauczyciele pracując w grupach zastanawiali się nad najbardziej atrakcyjnymi propozycjami zajęć pozalekcyjnych. Stworzyli też portret nauczyciela – terapeuty, będącego mentorem i autorytetem dla młodzieży. Teoretyczne rozważania znalazły też odzwierciedlenie w zajęciach praktycznych. Nauczyciele odwiedzili Miejskie Centrum Kultury w Targoviste. Uczestniczyli tam w zajęciach plastycznych i wysłuchali koncetru zespołu, reprezentującego romską mniejszość narodową.

Podczas pobytu w Rumunii krynicka delegacja zwiedziła Bukareszt, gdzie zobaczyła m.in. gmach parlamentu, nazywanego najdroższą zabawką dyktatora Ceausescu. Obiekt znalazł się w Księdze Rekordów Guinessa. Większy od niego jest tylko Pentagon. Podczas, gdy w kraju brakowało jedzenia, energii i materiałów budowlanych, w Bukareszcie wznoszono gmach, który kosztował ponad dwa miliardy funtów.

Goście z Krynicy-Zdroju byli także w mieście Brasov, olśniewającym gotycką, barokową i renesansową architekturą. Zwiedzili też miejscowość Branie, w której znajduje się średniowieczny zamek Drakuli.

(szel)

Fot. Archiwum szkoły

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...